Trwa ładowanie proszę czekać ...

Peeling chemiczny

20 sierpnia 2020

Gabinety kosmetyczne oferują klientkom szereg zabiegów poprawiających wygląd i kondycję skóry. Jednym z najbardziej podstawowych jest peeling, czyli złuszczanie martwego naskórka. Cera po jego usunięciu staje się gładsza, rozświetlona oraz przygotowana na dalszą pielęgnację. Peelingi chemiczne wykonuje się, wykorzystując kwasy o różnej sile działania.

Rodzaje peelingu
Ze względu na to, jak głębokie jest działanie peelingu, można podzielić go na: powierzchniowy, średniogłęboki oraz głęboki. W pierwszym przypadku zastosowane preparaty działają tylko na naskórek, przy peelingu średniogłębokim jest to dodatkowo górna warstwa skóry, a dzięki najintensywniejszemu zabiegowi można dotrzeć aż do głębszych warstw skóry. Wykonywania intensywniejszego peelingu nie poleca się jednak każdej pacjentce ze względu na fakt, iż istnieje większe ryzyko powstania blizn lub przebarwień.

Kwasy używane do peelingu chemicznego
Podczas peelingu chemicznego na skórę nakłada się mieszaninę czynnych związków chemicznych – preparat może mieć różny skład oraz łączyć różne stężenia poszczególnych kwasów. Najczęściej wykorzystywaną substancją jest kwas glikolowy otrzymywany z trzciny cukrowej. Inny składnik popularny w zabiegach kosmetycznych to kwas trójchlorooctowy. Wpływ na skórę ma także obecna w peelingach witamina A, rezorcyna czy fenol.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Klientki, planując wykonanie peelingu chemicznego, chcą uzyskać efekt odmłodzenia, rozświetlenia cery i redukcji niedoskonałości. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są blizny, rozstępy oraz trądzik. Korzystny efekt osiągają też kobiety, które zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych ze zmianami barwnikowymi, czyli piegami, przebarwieniami pozapalnymi oraz plamami soczewicowatymi.
Jednak nie dla każdej z nich będzie to zabieg wskazany i w pełni bezpieczny. Peelingu nie powinny wykonywać osoby cierpiące na opryszczkę, a nawet posiadające niewielkie otarcia i rany. Chociaż zabieg oczyszcza cerę, to nie jest wskazany w przypadku ciężkiej postaci trądziku. Planując wykonanie peelingu, powinno się zrezygnować z intensywnego opalania oraz wizyt w solarium. Kolejne przeciwwskazania to alergie skórne, znamiona melanocytowe, pajączki naczyniowe oraz choroby autoimmunologiczne. Z wykonaniem peelingu chemicznego będą musiały poczekać kobiety w ciąży i karmiące piersią.