Trwa ładowanie proszę czekać ...

Przeciwwskazania do wykonania zabiegów medycyny estetycznej

12 maja 2022

Chęć poprawienia urody skłania kobiety do coraz częstszych wizy w gabinetach medycyny estetycznej. Lekarze mogą zaoferować pacjentom szereg zabiegów o różnym stopniu inwazyjności i realnie wpłynąć na wygląd skóry i widoczność zmarszczek. Jednak łatwo zapomnieć, że każda tego rodzaju operacja wymaga nie tylko fachowej wiedzy dermatologicznej, ale także przygotowania ze strony pacjentki. Przyjmowanie niektórych leków, przewlekłe schodzenia, a nawet niewielkie infekcje mogą być istotnym przeciwwskazaniem.

Kwalifikacja do zabiegu

Pierwsza wizyta w gabinecie medycyny estetycznej jest dopiero początkiem niekiedy dłuższych przygotowań do wykonania zabiegu. Kwalifikacja pacjentki odbywa się w oparciu o przeprowadzony wywiad oraz zgromadzoną dokumentację medyczną wraz z listą przyjmowanych leków. Są to informacje niezbędne, by ustalić, czy pacjentka nie cierpi na przewlekłą chorobą, która wykluczałaby zabieg oraz czy konieczna nie będzie zmiana leków. Najbezpieczniejsze byłby doprowadzenie do konsultacji chirurga plastycznego z lekarzem prowadzącym. Nawet z pozoru powszechnie przeprowadzane zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego czy toksyny botulinowej mogą być powodem zdrowotnych komplikacji.

Najczęstsze przeciwwskazania

Lekarz przeprowadzający zabieg medycyny estetycznej musi zostać poinformowany o każdej chorobie przewlekłej oraz o przyjmowanych lekach – nawet tych kupowanych bez recepty. Kwas acetylosalicylowy czy miłorząb japoński wpływają na krzepliwość krwi, ich regularne przyjmowanie, na przykład przy schorzeniach kardiologicznych, może prowadzić do komplikacji. Nawet przy prostym zabiegu może dojść do intensywnego krwawienia, które będzie niebezpieczne dla pacjentki.
Ani leki, ani choroba przewlekła nie muszą całkowicie uniemożliwiać wykonania korekcji urody. Niektóre preparaty można bezpiecznie odstawić na jakiś czas lub zastąpić je lekiem o innym składzie. W przypadku części chorób następują po sobie okresy zaostrzenia objawów i remisji – jeśli na zabieg zdecydujemy się wówczas, gdy choroba mniej daje się we znaki, mamy szansę na zmniejszenie ryzyka powikłań.
Przeciwwskazania do zabiegów medycyny estetycznej kojarzymy zwykle z poważnymi dolegliwościami. Tymczasem nawet palenie papierosów znacznie zwiększa prawdopodobieństwo powikłań. Nawet po zerwaniu z nałogiem należy odczekać jeszcze pół roku, aż toksyny zostaną usunięte z organizmu.