Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co to jest medycyna estetyczna i jaki jest jej zakres

11 sierpnia 2020

Chęć poprawienia mankamentów urody sprawia, że kobietom coraz częściej nie wystarczają już kremy i maseczki czy wizyty w gabinetach kosmetycznych. Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi dające szybsze i bardziej spektakularne rezultaty. Wśród nich można wybierać pomiędzy metodami operacyjnymi lub zabiegami medycyny estetycznej o mniej inwazyjnym charakterze.

Medycyna estetyczna i jej zakres
Lekarze zajmujący się medycyną estetyczną odpowiadają na najczęstsze potrzeby swoich pacjentek oferując usuwanie zmarszczek, powiększanie ust czy usuwanie blizn. Korzystne zmiany mogą obejmować nie tylko twarz, ale także całe ciało – popularnością cieszy się zwłaszcza redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu. Większość zabiegów daje efekt typowo estetyczny, gwarantując poprawę jędrności skóry, jej wygładzenie i odmłodzenie lub wymodelowanie sylwetki. Jednak dla części pacjentów odwiedzenie gabinetu medycyny estetycznej to także sposób na walkę z kompleksami i wstydliwymi przypadłościami – lekarz może usunąć blizny, włókniaki czy brodawki, ale także skutecznie leczyć nadpotliwość.

Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna
Poprawianie urody w równym stopniu kojarzy się z medycyną estetyczną, co z chirurgią plastyczną. Przed wykonaniem zabiegu chirurgicznego trzeba liczyć się jednak z długim okresem rekonwalescencji i możliwym bólem. Niesie on także za sobą większe ryzyko komplikacji wynikających z inwazyjności działań, ale także zastosowanej narkozy.
Medycyna estetyczna zapewnia szybszy, chociaż mniej trwały efekt. Po zabiegu szybko można wrócić do normalnej aktywności, jedynym ubocznym efektem mogą być miejscowe zasinienia. Ze względu na mniej inwazyjne działania pacjentki czują się bardziej bezpieczne – podczas zabiegów wykorzystuje się laser lub przy pomocy igły wprowadza w skórę odpowiednio dobrane substancje aktywne.

Medycyna estetyczna na przestrzeni lat
Popularność, jaką zyskała medycyna estetyczna, jest imponująca, jeśli spojrzeć na krótką historię tej dziedziny medycyny. Za jej twórcę uważa się Jeana Jacquesa Legranda, który w 1973 roku założył Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. Polski mogły skorzystać z jego osiągnąć sporo później, bo dopiero w latach 90. Na rozwój medycyny estetycznej i jej popularyzację wpłynęło powstanie Sekcji Medycyny Estetycznej przy Polskim Towarzystwie Lekarskim.