Trwa ładowanie proszę czekać ...

Botox

12 lipca 2020

​Czym jest botox?

Niewiele osób wie, iż botox jest to toksyna botulinowa, inaczej jad kiełbasiany, który jest trucizną. Jad kiełbasiany poraża zakończenia nerwowe poprzez zakłócenie czynności transportu neuroprzekaźnika jakim jest acetylocholina. Zastrzyk botoksu był początkowo wykorzystywany przez lekarzy do leczenia chorób neurologicznych. Uwalniał on tymczasowo pacjentów od skurczów mięśni, zeza, nadmiernego pocenia się, czy nietrzymania moczu. Przy okazji leczenia porażeń twarzy odkryto, że wygładza on zmarszczki mimiczne.

Botox obecnie najczęściej służy do leczenia zmarszczek mimicznych twarzy i szyi, spowodowanych kurczeniem się mięśni, tj. poziomych zmarszczek na czole, pionowych linii miedzy brwiami i kurzych łapek wokół oczu. Wstrzykiwanie Botoxu również zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem wstrzykiwania Botoxu powinna mieć miejsce konsultacja lekarska, podczas której lekarz powinien zaproponować zabiegi, które przygotowują skórę do zabiegu. Osoby ze znaczącą wiotkością skóry przed zabiegiem będą musiały poddać się głębokiej rewitalizacji skóry mezoterapią igłową.

Botox jest wstrzykiwany pod skórę za pomocą jednorazowej strzykawki zakończonej bardzo cienką igłą. Następnie małą ilość preparatu należy precyzyjnie wstrzyknąć w kilka miejsc na twarzy, co powoduje neutralizację neuronów, które odpowiedzialne są za przesyłanie impulsu skurczu do mięśni. Dzięki temu mięśnie po prostu przestają działać na czas od 6 do
8 miesięcy. Wówczas to skóra odpoczywa a mięśnie oduczają się skurczu. Sam zabieg trwa około 15-20 minut, a znieczulenie przed zabiegiem powinno zastosować się około 30 minut przed zabiegiem.

Podczas wstrzykiwania Botoxu można czuć lekkie ukłucia, a rezultaty widać po 2-3 dniach od momentu wstrzyknięcia substancji pod skórę. Pełny efekt zabiegu pojawia się po 7-10 dniach i utrzymuje się od około 6-8 miesięcy.

Po zabiegu

Po wykonaniu zabiegu może wystąpić delikatne zaczerwienienie w miejscach, których był wstrzykiwany Botox. Nie należy tych miejsc masować oraz schylać głowy do dołu w ciągu 4 godzin po zabiegu. W czasie tygodnia powinno się również unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Przeciwwskazania

Zabiegu nie powinno wykonywać się u osób nadwrażliwych na składniki preparatu, szczególnie albuminy, podczas zażywania antybiotyków amino glikozydowych, leków rozkurczowych oraz antykoagulacyjnych, u pacjentów z chorobami grypy, układu nerwowego i sercowego, zaburzeniami krzepnięcia krwi, schorzeniami zapalnymi skóry, a także u kobiet w ciąży i w okresie karmienia oraz u dzieci poniżej 12 roku życia. Przed zabiegiem konieczny jest bardzo dokładny wywiad lekarski w celu uniknięcia poważnych powikłań zabiegu.

 

Botox w Medestetis Kraków