Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co to jest nadpotliwość?

24 czerwca 2022

Wydzielanie potu jest sposobem na regulowanie temperatury ciała i stanowi naturalną reakcję organizmu. Jednak może stać się także sporym problemem, jeśli przybiera formę chorobową. Na nadpotliwość cierpi około 3% populacji i jest do dolegliwość, która wymaga leczenia, bo klasyczne antyperspiranty zwykle okazują się niewystarczające. Pierwszym krokiem jest jednak diagnoza i uzyskanie odpowiedzi na pytanie: co to jest nadpotliwość?

Przyczyny nadpotliwości

Wzmożone wydzielanie potu związane jest z zaburzeniami hormonalnymi, ale może mieć także podłoże genetyczne. Wahania poziomu hormonów wiążą się najczęściej z zaburzeniami pracy tarczycy, cukrzycą lub wynikają z cyklicznych zmian w organizmach kobiet i mężczyzn – czyli menopauzą i andropauzą. Przy podejrzeniu nadpotliwości nie można także wykluczyć problemów neurologicznych.
Trzeba rozróżnić nadpotliwość będącą odrębnym problemem medycznym od tej związanej z innymi problemami zdrowotnymi. Zwiększone wydzielanie potu może wiązać się infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi oraz gorączką. Objawy jednak ustępują wraz z wyleczeniem choroby.

Rodzaje nadpotliwości

W zależności od obszaru ciała, którego dotyczy naodpotliwość, można wyróżnić kilka jej rodzajów. Najczęściej obejmuje twarz, stopy, dłonie i pachy. Jednak można spotkać także jej postać uogólnioną, czyli obejmującą praktycznie całe ciało. Jest to największy problem dla osób cierpiących na nadpotliwość i dla nich leczenie jest kwestią priorytetową, umożliwiającą normalne funkcjonowanie. W pozostałych przypadkach także możliwe jest działanie ograniczające ilość wydzielanego potu, a leczenie jest dobierane do rodzaju nadpotliwości.

Rozpoznanie nadpotliwości

Wydzielanie potu przez organizm to kwestia bardzo indywidualna. Z tego powodu początkowo trudno określić, czy mamy do czynienia z nadpotliwością. Jednak dyskomfort, jaki odczuwają pacjenci, skłania ich często do wizyty u lekarza i szukania możliwości leczenia.
Normalna ilość wody wydzielanej przez zdrowy organizm wraz z potem to około jednego litra dziennie. Ilość ta dotyczy jednak umiarkowanego klimatu, w trakcie upałów naturalne jest, że pocimy się bardziej. Podobnie działa także intensywny wysiłek fizyczny oraz stres. Pacjentów najczęściej zaczyna niepokoić ciągłe uczucie wilgoci pod pachami i na dłoniach, które powoduje największy dyskomfort. W gabinecie lekarskim można potwierdzić podejrzenie nadpotliwości poprzez wykonanie testu Minora.