Trwa ładowanie proszę czekać ...

4 skuteczne sposoby na nadpotliwość

24 listopada 2020

Cierpisz na nadpotliwość, a żaden drogeryjny antyperspirant nie działa? Czujesz dyskomfort już po kilku godzinach od wyjścia z domu, bo martwisz się, że Twoje pachy będą wyglądać nieestetycznie, dlatego wolisz ubierać same czarne albo białe bluzki? Zamiast zazdrościć koleżankom, na których nawet po przebiegnięciu 5km nie widać ani kropli potu, popatrz na to z innej perspektywy.

Pot jest zupełnie naturalnym zjawiskiem w każdym żywym organizmie. Dzięki niemu reguluje się temperatura w naszym ciele, a także pozbywamy się toksyn – to właśnie przez nie czasami nie pachniemy zbyt przyjemnie. Jak skutecznie możemy zapobiec nadmiernej potliwości?

Po pierwsze – często to bagatelizujemy – codzienna dokładna higiena. Nie używaj żadnych środków do mycia się, które zawierają silne detergenty, ponieważ zdzieranie z siebie „dobrej” powłoki bakteryjnej nie pomaga w redukcji potu. Wręcz przeciwnie, wszelkie detergenty wysuszają naszą skórę, która od razu próbuje dojść do normalnego stanu i się nawilżyć, dlatego produkuje pot. Do codziennej higieny używaj delikatnych produktów, które łagodnie usuną codzienny brud i nawilżą skórę. Mogą to być produkty dla dzieci (chociaż koniecznie czytaj składy!), nawilżające mydła lub żele do higieny intymnej. Raz na tydzień powinnaś użyć „mocniejszego” produktu, który domyje zanieczyszczenia, z którymi nie poradzą sobie łagodne substancje.

Po drugie, jeśli używasz antyperspirantu, koniecznie odstaw te zawierające aluminium i alkohol. Wybierz te, które są przeznaczone dla skóry wrażliwej i suchej i bez większej szkodliwości dla zdrowia możesz zastosować je dwa razy dziennie.

Po trzecie, mało inwazyjny zabieg, np. jontoforeza. Polega on na uszkodzeniu kanałów jonowych, które mamy w gruczołach potowych przez prąd i środki cholinergiczne. Oprócz jontoforezy bardzo popularnym zabiegiem jest wstrzykiwanie w gruczoły potowe botoksu, jednak botoks jako substancja po kilku miesiącach ulega rozpuszczeniu, dlatego zabieg trzeba powtarzać. Dodatkowo – wstrzykiwanie botoksu w gruczoły potowe jest bardzo bolesne.

Po czwarte, jeśli nadpotliwość jest dla Ciebie tak uciążliwa, że uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie, zawsze możesz skorzystać z chirurgicznego zabiegu – torkoskopowej sympatektomii. Jest to zabieg stosowany głównie przy nadpotliwości pach i dłoni, a polega na usunięciu lub odseparowanie konkretnych nerwów poprzez niewielkie nacięcia (np. pod pachą). Na taki nerw zakładane są tytanowe klipsy, które blokują przesyłanie impulsów nerwowych do gruczołów potowych.